Dobre i złe odżywki białkowe

a się na siłownię, w styczniu są wręcz oblegane. Oczywiście część z ludzi zaczynających swoja przygodę z siłownią szybko z niej zrezygnuje a różnych powodów. Z pewnością część z nich 'odpadnie' z powodu braku nadzoru trenera, co c

Dobre i złe odżywki białkowe Warto wspierać się w spocie, odżywki typu znacznie poprawią wyniki wszelkiego treningu. Kilka słów o sporcie.

Najtrudniejsze są początki...

W związku z nowym rokiem wiele osób wybiera się na siłownię, w styczniu są wręcz oblegane. Oczywiście część z ludzi zaczynających swoja przygodę z siłownią szybko z niej zrezygnuje a różnych powodów. Z pewnością część z nich 'odpadnie' z powodu braku nadzoru trenera, co często kończy się przetrenowaniem lub kontuzjami.

Dla początkujących polecam zasięgnąć porad bardziej doświadczonych znajomych lub trenera. Trening personalny przez miesiąc pomoże nam oswoić się z używanym sprzętem oraz pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji.


Suplementacja po treningu- Wikipedia

Po treningu

Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)


Kwestia żywienia sportowców w Wiki

Wydatek energetyczny dla poszczególnych grup ludności jest różny. W sporcie jest on zwiększony i wykazuje zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami sportowymi. Zależy on również od cyklu treningowego oraz czasu trwania wysiłku fizycznego. Zapotrzebowanie na energię sportowców wielu dyscyplin jest podobne i zbliżone do wielkości 72 kcal/kg m.c. Różni się ono w sportach siłowych i siłowo-szybkościowych, osiągając odpowiednio: 76 i 66 kcal/kg m.c. Sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe często mają trudność w osiągnięciu wysokiego poboru energii. Rozwiązaniem jest spożywanie częstych, skoncentrowanych posiłków. Przybliżony procentowy udział składników pokarmowych w pokrywaniu zapotrzebowania energetycznego u sportowców powinien wynosić: 10-15% dla białek, 20-30% dla tłuszczów i 55-65% dla węglowodanów. Jest on zbliżony do wartości przewidywanych dla ogółu ludności.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żywienie_sportowców



© 2019 http://imt.elblag.pl/